Last transmission: 17.05.2022 17:49 | Steve Glinka

Quota ranking

  Nation Name Reg. Club  
1. GER KAHL Alexander HE TG Hanau 2.1
2. GER BRAUN Marius BY KTF Luitpold München 2.3
3. GER RIEGER Laurenz BN TSG Weinheim 2.4
4. GER KLEIN Felix BN FC Tauberbischofsheim 2.5
5. GER RENNER Moritz BN TSG Weinheim 2.6
6. GER FABINGER Nils Alexander NR FC Moers 2.7
7. GER SEMBACH Philipp BN TSG Weinheim 2.9
8. GER VEITENHEIMER Ciaran BN FC Tauberbischofsheim 2.10
9. GER BRAUN Fabian SA FSV Klarenthal 2.11
10. GER VELLA Rosario MR CTG Koblenz 2.12
11. GER DÖRFER Laurenz WE TG Münster 2.13
12. GER FRITSCHE Jan BY MTV München 2.14
13. GER KLEIN Luis BN FC Tauberbischofsheim 2.15
14. GER KAPPUS Bastian BN FC Tauberbischofsheim 2.17
15. GER FROHWEIN Moritz HE TG Dörnigheim 2.18
16. GER LIEBSCHER David NR OFC Bonn 2.19
17. GER GRÖTEKE Sebastiano BN TSG Weinheim 2.20
18. GER SANITA André NR OFC Bonn 2.21
19. GER DIESTELKAMP Niklas BY KTF Luitpold München 2.22
20. GER FAUL Paul Luca BN FC Tauberbischofsheim 2.23
21. GER HAMLESCHER Magnus 2.24
22. GER NOWAK Hannes SN Fechtclub Radebeul 2.25
23. GER ARNDT Justin WE Quernheimer FC 2.26
24. GER OLBRICH Justus BY MTV München 2.27

Quota regions

NR Quota: 4 / 4

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHRAMM Nils Michael NR OFC Bonn Y.5
2. GER SAUERMANN Tim NR DFC Düsseldorf Y.6
3. GER POLOTZEK Simon NR FC Moers Y.7
4. GER LENSCHOW Nick-Malte NR FC Moers Y.8

WE Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER HEGGE Maurus WE TG Münster Y.3
2. GER BRAUN Noah WE TG Münster Y.4

SA Quota: 0 / 1

SW Quota: 1 / 1

  Nation Name Reg. Club  
1. GER FERIZI Florian SW TG Frankenthal Y.1

MV Quota: 1 / 1

  Nation Name Reg. Club  
1. GER REHDA Felix MV FG Schwerin Y.1

HH Quota: 1 / 1

  Nation Name Reg. Club  
1. GER KRUMSTROH Sönke HH Walddörfer SV Y.1

SH Quota: 1 / 1

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHARFENBERG Rasmus SH VFL Pinneberg Y.1

ST Quota: 1 / 1

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHÄTZKE Christoph ST Fechtcentrum Halle Y.1

BR Quota: 0 / 1

HB Quota: 1 / 1

  Nation Name Reg. Club  
1. GER BISCHOF Finn HB Bremen 1860 Fechten Y.1

MR Quota: 1 / 1

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHWANNINGER Timi MR CTG Koblenz Y.2

TH Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER ZACHER Niklas TH FSC Jena Y.1
2. GER RENARD Nolann TH FSC Jena Y.2

BN Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER LENK Hendrik Dion BN FC Tauberbischofsheim Y.13
2. GER HÖFLER Julius BN TSG Weinheim Y.14

SN Quota: 3 / 3

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHMITZ-HÜBSCH Gregor SN Fechtclub Radebeul Y.2
2. GER HAMPO Ole SN TV Markkleeberg Y.3
3. GER HANAWA Anthony SN Fechtclub Radebeul Y.4

HE Quota: 1 / 5

  Nation Name Reg. Club  
1. GER FÖRSTER Titus HE TG Dörnigheim Y.3

BY Quota: 7 / 7

  Nation Name Reg. Club  
1. GER STADLBAUER Florian BY MTV München Y.4
2. GER KOLLER Korbinian BY KTF Luitpold München Y.6
3. GER DROEGE Oliver BY MTV München Y.7
4. GER MEIER Bernhard BY FS TG Würzburg Y.8
5. GER MEIER Richard BY FS TG Würzburg Y.9
6. GER KLAUS Felix BY TSV Neu-Ulm Y.10
7. GER KOTHIERINGER Michael BY KTF Luitpold München Y.11

BS Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER GROTE Lukas BS Freiburger TS Y.1
2. GER BARENTHIEN Simon BS TV Haueneberstein Y.2

BE Quota: 0 / 3

NS Quota: 3 / 3

  Nation Name Reg. Club  
1. GER MAISON Jost NS TSV Winsen Y.1
2. GER MEIER-ECKHOFF Campino NS MTV Braunschweig Y.2
3. GER SEEMANN Paul Leopold NS TSV Winsen Y.3

Quota: 2 / 6

  Nation Name Reg. Club  
1. GER ZELLER Markus TG Tuttlingen Y.1
2. GER WAGNER Vincent PSV Stuttgart Y.3

Accepted fencers (13)

  Nation Name Reg. Club  
1. GER STIEREN Niklas NR FC Moers Y.9
2. GER LÖHR Tom-Florin WE TG Münster Y.5
3. GER BAPPERT Alexander SW TG Frankenthal Y.2
4. GER ENGFER Friedrich MV FG Schwerin Y.2
5. GER MEYER Lennard HH Walddörfer SV Y.2
6. GER SCHMIDT Friedrich ST USC Magdeburg Y.2
7. GER KANTE Marten Bjarne HB Bremen 1860 Fechten Y.2
8. GER VON UXKULL-GYLLENBAND Jan MR CTG Koblenz Y.3
9. GER HOFFMANN Nils BN FC Tauberbischofsheim Y.16
10. GER ASK Henri BY KTF Luitpold München Y.12
11. GER GRANDAUER Christoph BS Freiburger TS Y.3
12. GER GOLLNICK Noah NS Eintracht Hildesheim Y.4
13. GER JOCHIMS Felix NR Dürener FC Y.10

Waiting list

  Nation Name Reg. Club  
14. GER SCHULTZ Milan MV FG Schwerin Y.3
15. GER SPIELMANN Richard ST Fechtcentrum Halle Y.3
16. GER MOGILIN Matvey HB Bremen 1860 Fechten Y.3
17. GER ALTENRIEDER Simon BY MTV München Y.13
18. GER ENGL Fabian BS TV Haueneberstein Y.4
19. GER WOLFRAM Leonard NS SV Alfeld Y.5
20. GER JACOBY Udo NR Eintracht Duisburg Y.11
21. GER PEARCE Martin BY MTV München Y.14
22. GER JANSON Moritz BS TV Haueneberstein Y.5
23. GER MELITA Andrej BY FC Gröbenzell Y.16
24. GER KLOSTERMANN Max BY KTF Luitpold München Y.17