Deutsche Meisterschaft | Säbel | männlich | U20 | Individual | Eislingen (GER)

Date: 16.11.2019 10:38 | Liska Derkum


No. 1: Results checked
Pi 1 | Sat 09:30 | Referee: BRANDT ThorstenROMMELSPACHER Ralph

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER HOFMANN Björn
FC Tauberbischofsheim
1 V5 V5 D2 D2 V5 3 19 14 0.600 5 3. 23.
GER BILLE Mark
TV Ratingen
2 D3 V5 V5 D0 V5 3 18 14 0.600 4 4. 24.
GER BLUMER Philipp
TSG Eislingen
3 D1 D1 D1 D0 V5 1 8 21 0.200 -13 5. 44.
GER SEWALD Julian
KTF Luitpold München
4 V5 D2 V5 D2 V5 3 19 13 0.600 6 2. 20.
GER FRIEDHEIM Stefan
TSV Bayer Dormagen
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 5 1.000 20 1. 1.
GER SUKATSCH Leo
Der Fechtboden
6 D0 D1 D1 D0 D1 0 3 25 0.000 -22 6. 54.
details
BILLE Mark   D 3 V 5   HOFMANN Björn R:
BLUMER Philipp   D 1 V 5   SEWALD Julian R:
FRIEDHEIM Stefan   V 5 D 1   SUKATSCH Leo R:
HOFMANN Björn   V 5 D 1   BLUMER Philipp R:
SUKATSCH Leo   D 1 V 5   BILLE Mark R:
SEWALD Julian   D 2 V 5   FRIEDHEIM Stefan R:
SUKATSCH Leo   D 0 V 5   HOFMANN Björn R:
FRIEDHEIM Stefan   V 5 D 0   BLUMER Philipp R:
BILLE Mark   V 5 D 2   SEWALD Julian R:
HOFMANN Björn   D 2 V 5   FRIEDHEIM Stefan R:
SEWALD Julian   V 5 D 0   SUKATSCH Leo R:
BLUMER Philipp   D 1 V 5   BILLE Mark R:
SEWALD Julian   V 5 D 2   HOFMANN Björn R:
BILLE Mark   D 0 V 5   FRIEDHEIM Stefan R:
SUKATSCH Leo   D 1 V 5   BLUMER Philipp R:

No. 2: Results checked
Pi 2 | Sat 09:30 | Referee: RAPP SimonHERBON Nick

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER SCHLAFFER Leon
TSV Bayer Dormagen
1 V5 V5 V5 V5 V5 D4 5 29 11 0.833 18 1. 9.
GER BARGE Ruben
Der Fechtboden
2 D0 D1 D0 D1 D4 D1 0 7 30 0.000 -23 7. 55.
GER ITZENHÄUSER Lars
TV Alsfeld
3 D0 V5 D4 D1 D2 D3 1 15 26 0.167 -11 6. 46.
GER GÖTZ Maximilian
Fechtzentrum Solingen
4 D2 V5 V5 D4 V5 D2 3 23 21 0.500 2 4. 28.
GER TEICHNER Tristan Maximilian
TV Ratingen
5 D3 V5 V5 V5 V5 V5 5 28 16 0.833 12 3. 11.
GER KASSEBAUM Jost
TSC Eintr. Dortmund
6 D1 V5 V5 D2 D1 D1 2 15 26 0.333 -11 5. 38.
GER WAGNER Lucas
TSG Eislingen
7 V5 V5 V5 V5 D4 V5 5 29 16 0.833 13 2. 10.
details
GÖTZ Maximilian   D 2 V 5   SCHLAFFER Leon R:
TEICHNER Tristan Maximilian   V 5 D 1   BARGE Ruben R:
KASSEBAUM Jost   V 5 D 2   ITZENHÄUSER Lars R:
SCHLAFFER Leon   D 4 V 5   WAGNER Lucas R:
GÖTZ Maximilian   D 4 V 5   TEICHNER Tristan Maximilian R:
ITZENHÄUSER Lars   V 5 D 1   BARGE Ruben R:
WAGNER Lucas   V 5 D 1   KASSEBAUM Jost R:
SCHLAFFER Leon   V 5 D 3   TEICHNER Tristan Maximilian R:
ITZENHÄUSER Lars   D 4 V 5   GÖTZ Maximilian R:
BARGE Ruben   D 4 V 5   KASSEBAUM Jost R:
WAGNER Lucas   D 4 V 5   TEICHNER Tristan Maximilian R:
SCHLAFFER Leon   V 5 D 0   ITZENHÄUSER Lars R:
KASSEBAUM Jost   D 2 V 5   GÖTZ Maximilian R:
BARGE Ruben   D 1 V 5   WAGNER Lucas R:
TEICHNER Tristan Maximilian   V 5 D 1   ITZENHÄUSER Lars R:
KASSEBAUM Jost   D 1 V 5   SCHLAFFER Leon R:
GÖTZ Maximilian   V 5 D 0   BARGE Ruben R:
ITZENHÄUSER Lars   D 3 V 5   WAGNER Lucas R:
TEICHNER Tristan Maximilian   V 5 D 1   KASSEBAUM Jost R:
BARGE Ruben   D 0 V 5   SCHLAFFER Leon R:
WAGNER Lucas   V 5 D 2   GÖTZ Maximilian R:

No. 3: Results checked
Pi 3 | Sat 09:30 | Referee: EIFLER Peter

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER SEEFELD Eric Simon
Fechtzentrum Solingen
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 7 1.000 18 1. 2.
GER KRAUS Kilian
TSV Grünwald
2 D1 D1 D1 V5 D3 1 11 23 0.200 -12 5. 42.
GER BECKER Luca
TV Alsfeld
3 D1 V5 D2 V5 D0 2 13 20 0.400 -7 4. 37.
GER BONDAR Samuel
PSV Rostock
4 D4 V5 V5 V5 V5 4 24 12 0.800 12 2. 13.
GER ECKSTEIN Marlin
OFC Bonn
5 D1 D3 D4 D1 D1 0 10 25 0.000 -15 6. 48.
GER VON BUCH Simon
TSG Eislingen
6 D0 V5 V5 D3 V5 3 18 14 0.600 4 3. 24.
details
KRAUS Kilian   D 1 V 5   SEEFELD Eric Simon R:
BECKER Luca   D 2 V 5   BONDAR Samuel R:
ECKSTEIN Marlin   D 1 V 5   VON BUCH Simon R:
SEEFELD Eric Simon   V 5 D 1   BECKER Luca R:
VON BUCH Simon   V 5 D 3   KRAUS Kilian R:
BONDAR Samuel   V 5 D 1   ECKSTEIN Marlin R:
VON BUCH Simon   D 0 V 5   SEEFELD Eric Simon R:
ECKSTEIN Marlin   D 4 V 5   BECKER Luca R:
KRAUS Kilian   D 1 V 5   BONDAR Samuel R:
SEEFELD Eric Simon   V 5 D 1   ECKSTEIN Marlin R:
BONDAR Samuel   V 5 D 3   VON BUCH Simon R:
BECKER Luca   V 5 D 1   KRAUS Kilian R:
BONDAR Samuel   D 4 V 5   SEEFELD Eric Simon R:
KRAUS Kilian   V 5 D 3   ECKSTEIN Marlin R:
VON BUCH Simon   V 5 D 0   BECKER Luca R:

No. 4: Results checked
Pi 4 | Sat 09:30 | Referee: EIFLER NilsPANOV Aleksey

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER MEMMLER Friedrich
PSV Rostock
1 D2 D4 V5 D1 D1 1 13 21 0.200 -8 5. 40.
GER MOGG Leopold
CTG Koblenz
2 V5 V5 V5 V5 D2 4 22 15 0.800 7 2. 18.
GER WAHL Louis
TSG Eislingen
3 V5 D4 V5 D4 D1 2 19 22 0.400 -3 4. 34.
GER HARRISS Quin
MTV Mainz
4 D1 D2 D3 D0 D1 0 7 25 0.000 -18 6. 50.
GER BRANDT Christian
TSV Grünwald
5 V5 D2 V5 V5 D3 3 20 15 0.600 5 3. 22.
GER MEKA Valentin
TSV Bayer Dormagen
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 8 1.000 17 1. 3.
details
MOGG Leopold   V 5 D 2   MEMMLER Friedrich R:
WAHL Louis   V 5 D 3   HARRISS Quin R:
BRANDT Christian   D 3 V 5   MEKA Valentin R:
MEMMLER Friedrich   D 4 V 5   WAHL Louis R:
MEKA Valentin   V 5 D 2   MOGG Leopold R:
HARRISS Quin   D 0 V 5   BRANDT Christian R:
MEKA Valentin   V 5 D 1   MEMMLER Friedrich R:
BRANDT Christian   V 5 D 4   WAHL Louis R:
MOGG Leopold   V 5 D 2   HARRISS Quin R:
MEMMLER Friedrich   D 1 V 5   BRANDT Christian R:
HARRISS Quin   D 1 V 5   MEKA Valentin R:
WAHL Louis   D 4 V 5   MOGG Leopold R:
HARRISS Quin   D 1 V 5   MEMMLER Friedrich R:
MOGG Leopold   V 5 D 2   BRANDT Christian R:
MEKA Valentin   V 5 D 1   WAHL Louis R:

No. 5: Results checked
Pi 5 | Sat 09:30 | Referee: WENNEMAR Bas

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER HÖLZENBEIN Adrian
Königsbacher SC
1 V5 V5 D3 V5 D4 3 22 17 0.600 5 3. 21.
GER FIETZ Lennart
TSC Eintr. Dortmund
2 D1 D3 D3 D3 D2 0 12 25 0.000 -13 6. 47.
GER THUMM Tiberius
TSG Eislingen
3 D4 V5 D2 V5 D4 2 20 20 0.400 0 4. 31.
GER MÜLLER Max Laurin
OFC Bonn
4 V5 V5 V5 V5 D2 4 22 13 0.800 9 2. 16.
GER SCHEURING Sebastian
TV Alsfeld
5 D2 V5 D2 D0 D1 1 10 23 0.200 -13 5. 43.
GER DISLER Julian
Fechtzentrum Solingen
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 13 1.000 12 1. 8.
details
FIETZ Lennart   D 1 V 5   HÖLZENBEIN Adrian R:
THUMM Tiberius   D 2 V 5   MÜLLER Max Laurin R:
SCHEURING Sebastian   D 1 V 5   DISLER Julian R:
HÖLZENBEIN Adrian   V 5 D 4   THUMM Tiberius R:
DISLER Julian   V 5 D 2   FIETZ Lennart R:
MÜLLER Max Laurin   V 5 D 0   SCHEURING Sebastian R:
DISLER Julian   V 5 D 4   HÖLZENBEIN Adrian R:
SCHEURING Sebastian   D 2 V 5   THUMM Tiberius R:
FIETZ Lennart   D 3 V 5   MÜLLER Max Laurin R:
HÖLZENBEIN Adrian   V 5 D 2   SCHEURING Sebastian R:
MÜLLER Max Laurin   D 2 V 5   DISLER Julian R:
THUMM Tiberius   V 5 D 3   FIETZ Lennart R:
MÜLLER Max Laurin   V 5 D 3   HÖLZENBEIN Adrian R:
FIETZ Lennart   D 3 V 5   SCHEURING Sebastian R:
DISLER Julian   V 5 D 4   THUMM Tiberius R:

No. 6: Results checked
Pi 6 | Sat 09:30 | Referee: MÖLLER TomDEGEN Adrian

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER PIECHA Robert
OFC Bonn
1 V5 V5 D3 V5 D2 3 20 12 0.600 8 3. 19.
GER NICKLAS Sören
FC Würth Künzelsau
2 D1 V5 D2 V5 D3 2 16 20 0.400 -4 4. 36.
GER SCHÖNHOLZ Pascal
TSG Eislingen
3 D1 D3 D2 V5 D1 1 12 22 0.200 -10 5. 41.
GER SPRINGER Colm
TSV Bayer Dormagen
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 9 1.000 16 1. 4.
GER EBERHARDT Carl Malte
MTV Mainz
5 D0 D2 D2 D0 D0 0 4 25 0.000 -21 6. 53.
GER KUZMIN Leon
FC Tauberbischofsheim
6 V5 V5 V5 D2 V5 4 22 11 0.800 11 2. 15.
details
NICKLAS Sören   D 1 V 5   PIECHA Robert R:
SCHÖNHOLZ Pascal   D 2 V 5   SPRINGER Colm R:
EBERHARDT Carl Malte   D 0 V 5   KUZMIN Leon R:
PIECHA Robert   V 5 D 1   SCHÖNHOLZ Pascal R:
KUZMIN Leon   V 5 D 3   NICKLAS Sören R:
SPRINGER Colm   V 5 D 0   EBERHARDT Carl Malte R:
KUZMIN Leon   V 5 D 2   PIECHA Robert R:
EBERHARDT Carl Malte   D 2 V 5   SCHÖNHOLZ Pascal R:
NICKLAS Sören   D 2 V 5   SPRINGER Colm R:
PIECHA Robert   V 5 D 0   EBERHARDT Carl Malte R:
SPRINGER Colm   V 5 D 2   KUZMIN Leon R:
SCHÖNHOLZ Pascal   D 3 V 5   NICKLAS Sören R:
SPRINGER Colm   V 5 D 3   PIECHA Robert R:
NICKLAS Sören   V 5 D 2   EBERHARDT Carl Malte R:
KUZMIN Leon   V 5 D 1   SCHÖNHOLZ Pascal R:

No. 7: Results checked
Pi 7 | Sat 09:30 | Referee: PETER KatharinaENACHE-MIJA Bianca

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER HEIDKAMP Neil
TG Herford
1 D4 D1 V5 D3 V5 2 18 19 0.400 -1 4. 33.
GER HOLZ Mick
TV Wetzlar
2 V5 D4 V5 D2 V5 3 21 19 0.600 2 3. 26.
GER KÜHLING Julian
TSV Bayer Dormagen
3 V5 V5 V5 D3 V5 4 23 12 0.800 11 2. 14.
GER BRANDT Julian
TSV Grünwald
4 D2 D2 D0 D4 V5 1 13 20 0.200 -7 5. 39.
GER BECHER Pascal
Fechtzentrum Solingen
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 12 1.000 13 1. 6.
GER KUHN Philipp
TSG Eislingen
6 D2 D3 D2 D0 D0 0 7 25 0.000 -18 6. 50.
details
HOLZ Mick   V 5 D 4   HEIDKAMP Neil R:
KÜHLING Julian   V 5 D 0   BRANDT Julian R:
BECHER Pascal   V 5 D 0   KUHN Philipp R:
HEIDKAMP Neil   D 1 V 5   KÜHLING Julian R:
KUHN Philipp   D 3 V 5   HOLZ Mick R:
BRANDT Julian   D 4 V 5   BECHER Pascal R:
KUHN Philipp   D 2 V 5   HEIDKAMP Neil R:
BECHER Pascal   V 5 D 3   KÜHLING Julian R:
HOLZ Mick   V 5 D 2   BRANDT Julian R:
HEIDKAMP Neil   D 3 V 5   BECHER Pascal R:
BRANDT Julian   V 5 D 0   KUHN Philipp R:
KÜHLING Julian   V 5 D 4   HOLZ Mick R:
BRANDT Julian   D 2 V 5   HEIDKAMP Neil R:
HOLZ Mick   D 2 V 5   BECHER Pascal R:
KUHN Philipp   D 2 V 5   KÜHLING Julian R:

No. 8: Results checked
Pi 8 | Sat 09:30 | Referee: SCHIFFERS Alexander

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER KALTER Felix
CTG Koblenz
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 12 1.000 13 1. 6.
GER UFERT Justus
TSC Eintr. Dortmund
2 D3 D3 D1 V5 V5 2 17 17 0.400 0 4. 32.
GER KOBER Ferdinand
KTF Luitpold München
3 D1 V5 D4 D3 V5 2 18 22 0.400 -4 5. 35.
GER METHNER Philipp-Bernd
TSV Bayer Dormagen
4 D4 V5 V5 V5 V5 4 24 16 0.800 8 2. 17.
GER GEIGER Lars
TSG Eislingen
5 D3 D2 V5 D4 V5 2 19 18 0.400 1 3. 29.
GER BERMUTH Hans-Georg
MTV Mainz
6 D1 D0 D4 D2 D0 0 7 25 0.000 -18 6. 50.
details
UFERT Justus   D 3 V 5   KALTER Felix R:
KOBER Ferdinand   D 4 V 5   METHNER Philipp-Bernd R:
GEIGER Lars   V 5 D 0   BERMUTH Hans-Georg R:
KALTER Felix   V 5 D 1   KOBER Ferdinand R:
BERMUTH Hans-Georg   D 0 V 5   UFERT Justus R:
METHNER Philipp-Bernd   V 5 D 4   GEIGER Lars R:
BERMUTH Hans-Georg   D 1 V 5   KALTER Felix R:
GEIGER Lars   V 5 D 3   KOBER Ferdinand R:
UFERT Justus   D 1 V 5   METHNER Philipp-Bernd R:
KALTER Felix   V 5 D 3   GEIGER Lars R:
METHNER Philipp-Bernd   V 5 D 2   BERMUTH Hans-Georg R:
KOBER Ferdinand   V 5 D 3   UFERT Justus R:
METHNER Philipp-Bernd   D 4 V 5   KALTER Felix R:
UFERT Justus   V 5 D 2   GEIGER Lars R:
BERMUTH Hans-Georg   D 4 V 5   KOBER Ferdinand R:

No. 9: Results checked
Pi 9 | Sat 09:30 | Referee: MARDUCHAJEW Peter

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER GOLIASCH David
Königsbacher SC
1 D2 D1 D0 D1 V5 1 9 24 0.200 -15 5. 45.
GER WAGNER Jonas
TV Wetzlar
2 V5 D2 V5 D2 V5 3 19 17 0.600 2 3. 27.
GER HEATHCOCK Colin
TSG Eislingen
3 V5 V5 V5 D4 V5 4 24 11 0.800 13 2. 12.
GER CONNEMANN Maik
TSV Bayer Dormagen
4 V5 D3 D1 D2 V5 2 16 15 0.400 1 4. 30.
GER NEUHÄUSER Marc
FC Tauberbischofsheim
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 9 1.000 16 1. 4.
GER HAYM Benedikt
TS Göppingen
6 D4 D2 D2 D0 D0 0 8 25 0.000 -17 6. 49.
details
WAGNER Jonas   V 5 D 2   GOLIASCH David R:
HEATHCOCK Colin   V 5 D 1   CONNEMANN Maik R:
NEUHÄUSER Marc   V 5 D 0   HAYM Benedikt R:
GOLIASCH David   D 1 V 5   HEATHCOCK Colin R:
HAYM Benedikt   D 2 V 5   WAGNER Jonas R:
CONNEMANN Maik   D 2 V 5   NEUHÄUSER Marc R:
HAYM Benedikt   D 4 V 5   GOLIASCH David R:
NEUHÄUSER Marc   V 5 D 4   HEATHCOCK Colin R:
WAGNER Jonas   V 5 D 3   CONNEMANN Maik R:
GOLIASCH David   D 1 V 5   NEUHÄUSER Marc R:
CONNEMANN Maik   V 5 D 0   HAYM Benedikt R:
HEATHCOCK Colin   V 5 D 2   WAGNER Jonas R:
CONNEMANN Maik   V 5 D 0   GOLIASCH David R:
WAGNER Jonas   D 2 V 5   NEUHÄUSER Marc R:
HAYM Benedikt   D 2 V 5   HEATHCOCK Colin R: