Berlin Open | Florett | männlich | Senior | Individual | Berlin (GER)

Date: 08.09.2019 11:25 | Berliner Fechterbund e.V.


No. 1: Results checked
Pi 7 | | Referee:

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER AHLVERS Philipp
Fechtcentrum Halle
1 V5 V5 D3 D0 V5 D3 3 21 24 0.500 -3 3. 24.
GER ANDRITZKI Paul
TSV Berlin-Wittenau
2 D4 V5 D4 D2 V5 D2 2 22 25 0.333 -3 4. 29.
GER KOLBINGER Nils
OSC Berlin
3 D4 D1 V5 D3 D3 D4 1 20 26 0.167 -6 7. 38.
UKR GNYNIUK Oleksii
Berliner FC
4 V5 V5 D1 D1 D1 D2 2 15 27 0.333 -12 6. 33.
GER KÖHLER Joey
SC Berlin
5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 30 8 1.000 22 1. 1.
GER MACHETANZ Jasper
Dresdener FC
6 D1 D4 V5 V5 D1 D3 2 19 24 0.333 -5 5. 31.
GER LOESCHE Teo
FSC Jena
7 V5 V5 V5 V5 D1 V5 5 26 19 0.833 7 2. 7.
details
GNYNIUK Oleksii   V 5 D 3   AHLVERS Philipp R:
KÖHLER Joey   V 5 D 2   ANDRITZKI Paul R:
MACHETANZ Jasper   V 5 D 3   KOLBINGER Nils R:
AHLVERS Philipp   D 3 V 5   LOESCHE Teo R:
GNYNIUK Oleksii   D 1 V 5   KÖHLER Joey R:
KOLBINGER Nils   D 1 V 5   ANDRITZKI Paul R:
LOESCHE Teo   V 5 D 3   MACHETANZ Jasper R:
AHLVERS Philipp   D 0 V 5   KÖHLER Joey R:
KOLBINGER Nils   V 5 D 1   GNYNIUK Oleksii R:
ANDRITZKI Paul   V 5 D 4   MACHETANZ Jasper R:
LOESCHE Teo   D 1 V 5   KÖHLER Joey R:
AHLVERS Philipp   V 5 D 4   KOLBINGER Nils R:
MACHETANZ Jasper   V 5 D 1   GNYNIUK Oleksii R:
ANDRITZKI Paul   D 2 V 5   LOESCHE Teo R:
KÖHLER Joey   V 5 D 3   KOLBINGER Nils R:
MACHETANZ Jasper   D 1 V 5   AHLVERS Philipp R:
GNYNIUK Oleksii   V 5 D 4   ANDRITZKI Paul R:
KOLBINGER Nils   D 4 V 5   LOESCHE Teo R:
KÖHLER Joey   V 5 D 1   MACHETANZ Jasper R:
ANDRITZKI Paul   D 4 V 5   AHLVERS Philipp R:
LOESCHE Teo   V 5 D 2   GNYNIUK Oleksii R:

No. 2: Results checked
Pi 8 | | Referee:

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER DEGLER Maurice
SC Berlin
1 V5 V5 V5 D4 V5 4 24 10 0.800 14 1. 8.
GER WESTPHAL Erik
SC Berlin
2 D1 V5 V5 V5 V5 4 21 14 0.800 7 2. 10.
GER STIER Franz
FSC Jena
3 D1 D0 D1 D0 V5 1 7 21 0.200 -14 5. 37.
FIN YLITERVO Santeri
Oulun Miekkailuseura
4 D2 D4 V5 V5 V5 3 21 12 0.600 9 3. 16.
GER NOWAK Hannes
Fechtclub Radebeul
5 V5 D4 V5 D1 V5 3 20 17 0.600 3 4. 18.
GER SIMM Ralph
Dresdener FC
6 D1 D1 D1 D0 D3 0 6 25 0.000 -19 6. 44.
details
WESTPHAL Erik   D 1 V 5   DEGLER Maurice R:
STIER Franz   D 1 V 5   YLITERVO Santeri R:
NOWAK Hannes   V 5 D 3   SIMM Ralph R:
DEGLER Maurice   V 5 D 1   STIER Franz R:
SIMM Ralph   D 1 V 5   WESTPHAL Erik R:
YLITERVO Santeri   V 5 D 1   NOWAK Hannes R:
SIMM Ralph   D 1 V 5   DEGLER Maurice R:
NOWAK Hannes   V 5 D 0   STIER Franz R:
WESTPHAL Erik   V 5 D 4   YLITERVO Santeri R:
DEGLER Maurice   D 4 V 5   NOWAK Hannes R:
YLITERVO Santeri   V 5 D 0   SIMM Ralph R:
STIER Franz   D 0 V 5   WESTPHAL Erik R:
YLITERVO Santeri   D 2 V 5   DEGLER Maurice R:
WESTPHAL Erik   V 5 D 4   NOWAK Hannes R:
SIMM Ralph   D 1 V 5   STIER Franz R:

No. 3: Results checked
Pi 9 | | Referee: PASICHNYK Gennadiy

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER GMEREK Marcel
OSC Berlin
1 D4 D2 D0 D2 V5 D0 1 13 25 0.167 -12 6. 40.
GER WASZAK Phil
TSV Berlin-Wittenau
2 V5 D2 D1 D3 V5 D2 2 18 26 0.333 -8 5. 32.
GER FAßMANN Moritz
FC Schkeuditz
3 V5 V5 D3 V5 V5 V5 5 28 14 0.833 14 2. 6.
FIN HEISKARI Ilmari
Oulun Miekkailuseura
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 30 11 1.000 19 1. 2.
GER SCHÄTZKE Christoph
Fechtcentrum Halle
5 V5 V5 D3 D2 V5 D1 3 21 21 0.500 0 4. 23.
GER BUHLAN André
Dresdener FC
6 D0 D2 D0 D2 D1 D4 0 9 30 0.000 -21 7. 45.
GER PUST Moritz
SC Berlin
7 V5 V5 D2 D3 V5 V5 4 25 17 0.667 8 3. 13.
details
HEISKARI Ilmari   V 5 D 0   GMEREK Marcel R:
SCHÄTZKE Christoph   V 5 D 3   WASZAK Phil R:
BUHLAN André   D 0 V 5   FAßMANN Moritz R:
GMEREK Marcel   D 0 V 5   PUST Moritz R:
HEISKARI Ilmari   V 5 D 2   SCHÄTZKE Christoph R:
FAßMANN Moritz   V 5 D 2   WASZAK Phil R:
PUST Moritz   V 5 D 4   BUHLAN André R:
GMEREK Marcel   D 2 V 5   SCHÄTZKE Christoph R:
FAßMANN Moritz   D 3 V 5   HEISKARI Ilmari R:
WASZAK Phil   V 5 D 2   BUHLAN André R:
PUST Moritz   V 5 D 1   SCHÄTZKE Christoph R:
GMEREK Marcel   D 2 V 5   FAßMANN Moritz R:
BUHLAN André   D 2 V 5   HEISKARI Ilmari R:
WASZAK Phil   D 2 V 5   PUST Moritz R:
SCHÄTZKE Christoph   D 3 V 5   FAßMANN Moritz R:
BUHLAN André   D 0 V 5   GMEREK Marcel R:
HEISKARI Ilmari   V 5 D 1   WASZAK Phil R:
FAßMANN Moritz   V 5 D 2   PUST Moritz R:
SCHÄTZKE Christoph   V 5 D 1   BUHLAN André R:
WASZAK Phil   V 5 D 4   GMEREK Marcel R:
PUST Moritz   D 3 V 5   HEISKARI Ilmari R:

No. 4: Results checked
Pi 10 | | Referee: ZACKE Martina

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER HÄßLER Arwed
FC Schkeuditz
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 14 1.000 11 1. 5.
GER JORDAN Moritz
FSC Jena
2 D4 D3 D3 D1 D3 0 14 25 0.000 -11 6. 42.
GER PUHLMANN Kjell
SC Berlin
3 D1 V5 V5 V5 D4 3 20 17 0.600 3 3. 18.
GER KUSIAN Andreas
SV Angern
4 D3 V5 D0 V5 D2 2 15 21 0.400 -6 4. 28.
GER WOLF Patrick
Dresdener FC
5 D3 V5 D4 D3 D4 1 19 21 0.200 -2 5. 34.
GER BROSCHE Tilman
Fechtclub Radebeul
6 D3 V5 V5 V5 V5 4 23 18 0.800 5 2. 12.
details
JORDAN Moritz   D 4 V 5   HÄßLER Arwed R:
PUHLMANN Kjell   V 5 D 0   KUSIAN Andreas R:
WOLF Patrick   D 4 V 5   BROSCHE Tilman R:
HÄßLER Arwed   V 5 D 1   PUHLMANN Kjell R:
BROSCHE Tilman   V 5 D 3   JORDAN Moritz R:
KUSIAN Andreas   V 5 D 3   WOLF Patrick R:
BROSCHE Tilman   D 3 V 5   HÄßLER Arwed R:
WOLF Patrick   D 4 V 5   PUHLMANN Kjell R:
JORDAN Moritz   D 3 V 5   KUSIAN Andreas R:
HÄßLER Arwed   V 5 D 3   WOLF Patrick R:
KUSIAN Andreas   D 2 V 5   BROSCHE Tilman R:
PUHLMANN Kjell   V 5 D 3   JORDAN Moritz R:
KUSIAN Andreas   D 3 V 5   HÄßLER Arwed R:
JORDAN Moritz   D 1 V 5   WOLF Patrick R:
BROSCHE Tilman   V 5 D 4   PUHLMANN Kjell R:

No. 5: Results checked
Pi 11 | | Referee:

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER HELM Leander
SC Berlin
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 13 1.000 12 1. 4.
GER HARMS Tyler
SC Berlin
2 D4 D3 D3 D4 V5 1 19 21 0.200 -2 5. 34.
GER SCHMITZ Levent
FC Berlin Südwest
3 D1 V5 V5 V5 V5 4 21 14 0.800 7 2. 10.
GER WIEFEL Cedric
FSC Jena
4 D4 V5 D4 V5 V5 3 23 17 0.600 6 3. 17.
GER SÄNDIG Jann
FC Schkeuditz
5 D0 V5 D1 D4 V5 2 15 20 0.400 -5 4. 27.
GER PRACKWIESER Frederic
FG Rotation Berlin
6 D4 D1 D1 D0 D1 0 7 25 0.000 -18 6. 43.
details
HARMS Tyler   D 4 V 5   HELM Leander R:
SCHMITZ Levent   V 5 D 4   WIEFEL Cedric R:
SÄNDIG Jann   V 5 D 1   PRACKWIESER Frederic R:
HELM Leander   V 5 D 1   SCHMITZ Levent R:
PRACKWIESER Frederic   D 1 V 5   HARMS Tyler R:
WIEFEL Cedric   V 5 D 4   SÄNDIG Jann R:
PRACKWIESER Frederic   D 4 V 5   HELM Leander R:
SÄNDIG Jann   D 1 V 5   SCHMITZ Levent R:
HARMS Tyler   D 3 V 5   WIEFEL Cedric R:
HELM Leander   V 5 D 0   SÄNDIG Jann R:
WIEFEL Cedric   V 5 D 0   PRACKWIESER Frederic R:
SCHMITZ Levent   V 5 D 3   HARMS Tyler R:
WIEFEL Cedric   D 4 V 5   HELM Leander R:
HARMS Tyler   D 4 V 5   SÄNDIG Jann R:
PRACKWIESER Frederic   D 1 V 5   SCHMITZ Levent R:

No. 6: Results checked
Pi 12 | | Referee: WEBER Michael

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER EHRICH Marlon
SC Berlin
1 D2 D2 V5 V5 V5 3 19 18 0.600 1 3. 21.
GER URBAN Andreas
SC Berlin
2 V5 V5 V5 V5 D3 4 23 10 0.800 13 1. 9.
GER BECKMANN Benedikt
SV Angern
3 V5 D0 D2 D1 D1 1 9 22 0.200 -13 6. 36.
GER SPIELMANN Richard
Fechtcentrum Halle
4 D2 D2 V5 V5 D3 2 17 20 0.400 -3 5. 26.
GER NEUMANN Jose Antolin
FSC Jena
5 D2 D1 V5 D3 V5 2 16 17 0.400 -1 4. 25.
FIN SAARELA Ilkka
Oulun Miekkailuseura
6 D4 V5 V5 V5 D1 3 20 17 0.600 3 2. 18.
details
URBAN Andreas   V 5 D 2   EHRICH Marlon R:
BECKMANN Benedikt   D 2 V 5   SPIELMANN Richard R:
NEUMANN Jose Antolin   V 5 D 1   SAARELA Ilkka R:
EHRICH Marlon   D 2 V 5   BECKMANN Benedikt R:
SAARELA Ilkka   V 5 D 3   URBAN Andreas R:
SPIELMANN Richard   V 5 D 3   NEUMANN Jose Antolin R:
SAARELA Ilkka   D 4 V 5   EHRICH Marlon R:
NEUMANN Jose Antolin   V 5 D 1   BECKMANN Benedikt R:
URBAN Andreas   V 5 D 2   SPIELMANN Richard R:
EHRICH Marlon   V 5 D 2   NEUMANN Jose Antolin R:
SPIELMANN Richard   D 3 V 5   SAARELA Ilkka R:
BECKMANN Benedikt   D 0 V 5   URBAN Andreas R:
SPIELMANN Richard   D 2 V 5   EHRICH Marlon R:
URBAN Andreas   V 5 D 1   NEUMANN Jose Antolin R:
SAARELA Ilkka   V 5 D 1   BECKMANN Benedikt R:

No. 7: Results checked
Pi 13 | | Referee:

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER DAHMS Noah
SC Berlin
1 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 30 16 1.000 14 1. 3.
GER MUSCHE Paul
Fechtcentrum Halle
2 D1 V5 D1 D1 D2 D1 1 11 27 0.167 -16 7. 41.
GER GOTTHARDT Maximilian
FG Rotation Berlin
3 D4 D2 D4 D3 D1 V5 1 19 28 0.167 -9 6. 39.
GER GRUN Nils
SC Berlin
4 D2 V5 V5 D2 D4 D3 2 21 25 0.333 -4 5. 30.
GER RENARD Nolann
FSC Jena
5 D4 V5 V5 V5 D2 V5 4 26 20 0.667 6 2. 14.
GER LENK Hendrik Dion
Dresdener FC
6 D1 V5 V5 V5 V5 D4 4 25 19 0.667 6 3. 15.
GER SCHMITZ-HÜBSCH Gregor
Fechtclub Radebeul
7 D4 V5 D3 V5 D4 V5 3 26 23 0.500 3 4. 22.
details
GRUN Nils   D 2 V 5   DAHMS Noah R:
RENARD Nolann   V 5 D 1   MUSCHE Paul R:
LENK Hendrik Dion   V 5 D 1   GOTTHARDT Maximilian R:
DAHMS Noah   V 5 D 4   SCHMITZ-HÜBSCH Gregor R:
GRUN Nils   D 2 V 5   RENARD Nolann R:
GOTTHARDT Maximilian   D 2 V 5   MUSCHE Paul R:
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor   V 5 D 4   LENK Hendrik Dion R:
DAHMS Noah   V 5 D 4   RENARD Nolann R:
GOTTHARDT Maximilian   D 4 V 5   GRUN Nils R:
MUSCHE Paul   D 2 V 5   LENK Hendrik Dion R:
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor   D 4 V 5   RENARD Nolann R:
DAHMS Noah   V 5 D 4   GOTTHARDT Maximilian R:
LENK Hendrik Dion   V 5 D 4   GRUN Nils R:
MUSCHE Paul   D 1 V 5   SCHMITZ-HÜBSCH Gregor R:
RENARD Nolann   V 5 D 3   GOTTHARDT Maximilian R:
LENK Hendrik Dion   D 1 V 5   DAHMS Noah R:
GRUN Nils   V 5 D 1   MUSCHE Paul R:
GOTTHARDT Maximilian   V 5 D 3   SCHMITZ-HÜBSCH Gregor R:
RENARD Nolann   D 2 V 5   LENK Hendrik Dion R:
MUSCHE Paul   D 1 V 5   DAHMS Noah R:
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor   V 5 D 3   GRUN Nils R: